Kā novērtēt holesterīna līmeni?

Veselīgs uzturs un dzīvesveids ir cilvēka veselības pamatā. Ja līdzsvars ir izjaukts (stress, diēta, pārēšanās, neveselīga pārtika, alkohols, smēķēšana, saindēšanās u.c.), parādās dažādas veselības problēmas - gremošanas traucējumi, vēdera pūšanās un gāzu veidošanās, caureja, aizcietējumi un citas veselības problēmas. Nopietns drauds veselībai, ko rada nesabalansēts uzturs, ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs.

Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas ietilpst gandrīz visos organisma audos. Tas nepieciešams šūnu membrānu funkcionēšanā un dažādu bioloģiski svarīgu vielu veidošanā. Taču, ja holesterīna organismā ir par daudz, tas rada nopietnus draudus veselībai. Ārsti brīdina, ka līdz zināmam laikam paaugstināts holesterīna līmenis nerada nekādas fiziskas izpausmes.

"Apmēram 60% gadījumu slimības pirmā izpausme būs pēkšņa nāve vai miokarda infarkts," saka Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, asociētais profesors Andrejs Ērglis. "Zinot savu holesterīna līmeni un vajadzības gadījumā to normalizējot, var samazināt mirstību, invaliditātes risku, uzlabot sirds, kā arī smadzeņu un citu orgānu veselību, jo paaugstināts holesterīna līmenis ietekmē ne jau tikai sirds asinsvadus, bet arī citus, piemēram, miega artēriju, galvas, nieru, kāju asinsvadus, būtībā visu organismu."

Normāls kopējā holesterīna līmenis ir zem 5 mmol/L (milimoli litrā), bet sliktā holesterīna (ZBL-H) zem 3,0 mmol/L. Kopējā holesterīna līmeni 5,0-6,0 mmol/L var uzskatīt par robežlīmeni, kura «kaitīgumu» novērtē individuāli atkarībā no citiem riska faktoriem.

Cilvēkiem ar jau esošu aterosklerotisku slimību arī šāds robežlīmenis jāuzskata par augstu un par vēlamu jāuzskata kopējais holesterīns zem 4,5 mmol/L un ZBL-H zem 2,5 mmol/l.

Pilnvērtīgai holesterīna novērtēšanai nepieciešams veikt pilnu lipīdu spektru, t.i., noteikt kopējo holesterīnu, ZBL-H, ABL-H un TG. Analīzi veic pacientam tukšā dūšā pēc 9- 12 stundu atturēšanās no ēdiena.

Savs holesterīna līmenis būtu jāzin katram, bet it īpaši, ja ir citi aterosklerozes riska faktori, vai ja ir sasniegti 35 gadi vīriešiem un 45 gadi sievietēm.

Ja nav riska faktoru un holesterīna līmenis ir normāls, atkārtoti holesterīnu kontrolē ik pēc 5 gadiem, bet ja jau ir sirds slimība, vai citi riska faktori, vēlams to darīt ik gadu. Ja holesterīna līmenis ir augsts un tiek veikti pasākumi (diēta vai medikamenti) tā pazemināšanai, kontrole nepieciešama ik pēc 3-6 mēnešiem.

Kā pazemināt holesterīna līmeni?

Holesterīna līmeni var pazemināt lietojot racionālu uzturu. Iesakāmi produkti ar mazu holesterīna un piesātināto tauku saturu. Piesātinātos taukus, kas galvenokārt ir treknos piena produktos un treknā gaļā, organisms pārvērš par holesterīnu.

Tomēr ne mazāk svarīgi ir vienlaicīgi ēst vairāk šķiedrvielas, dārzeņus, augļus, zivis (arī treknās), dažādus graudu produktus. Šajos produktos ir ne vien mazāk (vai nav) holesterīna, bet ir arī vielas, kas kavē holesterīna uzsūkšanos, veidošanos un izgulsnēšanos.

Jāatceras, ka holesterīna kaitīgumu var samazināt ietekmējot pārējos aterosklerozes riska faktorus:

  • normalizējot paaugstinātu asinsspiedienu,
  • normalizējot cukura līmeni asinīs ,
  • atmetot smēķēšanu,
  • mazinot lieko svaru.
  • Ļoti nozīmīgas holesterīna regulēšanā (īpaši labā holesterīna palielināšanā) ir regulāras fiziskas aktivitātes.
     

Jāatceras, ka organismam vajag laiku, lai atbildētu uz diētas un dzīves veida pārmaiņām. Nozīmīgu holesterīna pazemināšanu var panākt pēc 3 (pat 6) mēnešiem. Ja Jūsu holesterīna līmeni ar šiem pasākumiem nevar normalizēt, iespējams, ka būs nepieciešams lietot holesterīnu pazeminošos preparātus.

Šos preparātus nozīmē tikai ārsts pēc rūpīgas pacienta izmeklēšanas un sirds slimību riska novērtēšanas. Šie preparāti ļoti efektīvi pazemina holesterīnu un labvēlīgi ietekmē aterosklerozes gaitu, tomēr, ja arī būs nepieciešami holesterīnu pazeminošie medikamenti, veselīgs uzturs un dzīves veids būs joprojām Jūsu veselības pamatā.

 

Avots: Profesors Andrejs Kalvelis, žurnāls "Saule" nr.20, 2005; Ilze Zonne: Ko mēs zinām par holesterīnu?", Neatkarīgā Rīta Avīze, pielikums "Māja", 2007.10.16)